titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová v hlavní roli Čapkovy Věci makropulos na CD!

Jiřina Švorcová se vrací! Alespoň její nezaměnitelný hlas. V květnu uvedla společnost Jazzmusic na prodejní pulty dvojCD „Karel Čapek - Věc makropulos“. V rozhlasové hře z roku 1975 v režii Jiřího Horčičky účinkuje v hlavní roli legendární Jiřina Švorcová, která nastudovala roli Emilie Marty. V dalších rolích účinkují Karel Höger, Viktor Preiss, Jiří Klem, Miloš Nedbal, Gabriela Vránová a další.

Slavná divadelní hra s tématem dlouhověkosti Věc Makropulos byla poprvé uvedena na jevišti vinohradského Městského divadla v roce 1922. Žánrovým určením je to komedie o třech dějstvích s přeměnou, byť v konečném vyznění komedií velmi hořkou.

Audioverze z původní předlohy téměř věrně, je však obohacen o zvukové prostředky typicky rozhlasové. V inscenaci je jasně čitelná pointa: „Dejme tomu říci, že jednou v budoucnosti nebude nemocí ani bídy ani nečisté dřiny, to je zajisté optimismus; ale říci, že tento dnešní život plný nemocí, bídy a dřiny není tak nadobro špatný a zatracený a má něco nesmírně cenného, to je – co vlastně? Pesimismus? Myslím, že ne.“

Objednejte si CD on-line na webu Radioservisu.

Radioservis, 1. června 2012
reprofoto: Radioservis