titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Jiřina Švorcová ožila jako nesmrtelná Emilia Marty!

Legendární Žena za pultem a komunistická ikona Jiřina Švorcová (†83) musela zemřít, aby se otevřely dvaadvacet let zavřené archivy s jejími díly. Když loni v srpnu zemřela, Česká televize odvysílala v premiéře trezorový dokument o ní z cyklu Po stopách hvězd. Před Vánocemi vyšla kniha Poslední role života a nyní vychází dvojalbum s divadelní hrou Věc Makropulos, ve které Švorcová zářila jako nesmrtelná Emilia Marty.

Slavná divadelní hra s tématem dlouhověkosti Věc Makropulos byla poprvé uvedena na jevišti vinohradského Městského divadla v roce 1922. Žánrovým určením je to komedie o třech dějstvích s přeměnou, byť v konečném vyznění komedií velmi hořkou. Audioverze z původní předlohy téměř věrně, je však obohacen o zvukové prostředky typicky rozhlasové.

V inscenaci je jasně čitelná pointa: „Dejme tomu říci, že jednou v budoucnosti nebude nemocí ani bídy ani nečisté dřiny, to je zajisté optimismus; ale říci, že tento dnešní život plný nemocí, bídy a dřiny není tak nadobro špatný a zatracený a má něco nesmírně cenného, to je – co vlastně? Pesimismus? Myslím, že ne.“ Mimo Jiřiny Švorcové (na černobílém snímku jako Emilia Marty ve Věci Makropulos v roce 1975) uslyšíte další herecké mistry v čele s Karlem Högerem, Viktorem Preissem nebo Milošem Nedbalem.

Objednejte si CD on-line na webu Radioservisu.

Marcel Vašák, www.topvip.cz, 6. června 2012
reprofoto: Radioservis