titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

1/13     Důtka s výstrahou
Začíná nový rok a zároveň nová životní etapa Anny Holubové. Ta, která právě končí, rozhodně nepatří mezi nejšťastnější: Anna zůstává sama se dvěma dětmi, proto se také rozhodne změnit místo, odchází ze samoobsluhy, kterou dosud vedla, a nastupuje do oddělení lahůdek ve velkoprodejně s potravinami na opačném konci města. Seznamuje se pomalu s novými spolupracovníky, novými podmínkami.

2/13     Přelíčení
Pláteníkovi a Michalčin nápadník Jan Belšan, jedou ke svým známým do hájovny. U táboráku dojde k prvnímu vážnému názorovému střetu mezi Belšanem a Pláteníkem. Tématem sváru je právo na pochybování - v lásce, v životě, v politice, ve straně. Výměna názorů se nejvíce dotkne Michaly, která se od Jana odvrací. Fiaskem skončí také osobní setkání tajemníkovy sekretářky Zdeny s otcem svého dítěte, Petrem.

3/13     Korunovace
Do popředí se dostává ekonom Ing. Jiří Eliášek, dosavadní náměstek teď už bývalého ředitele chemičky Hanycha. Vyšší místa z něj udělají nového ředitele. Eliášek nejprve na oko váhá, pak se sebejistě ujímá funkce. Svého bývalého šéfa na jmenovací akt nepozve a Pláteník mu to vyčítá. Vzápětí řeší problém se zemědělci v družstvu na venkově. Potřebuje nastartovat nový plán zvýšení produkce ovoce a zeleniny.

4/13     Případ
Josef Pláteník řeší problém na dole Pokrok. Jak se ukazuje, docházelo tam k machinacím, a to jak v plánech tak v oblasti financí a hlášeno je i rozkrádání materiálu. Soldán, ředitel dolu, nejprve obalamutí Pláteníka, aby vzápětí jeho jménem vyhodil kontrolory z šachty. Nakonec je to ale Soldán, který musí z Pokroku odejít. Vyhodit ho přijíždí osobně okresní tajemník Pláteník.

5/13     Náhoda
Jan Belšan vyvolá v Chemických závodech Brod pozdvižení, když předkládá projekt optimalizace dopravy, kdy jedním z jeho hlavních pilířů je převedení 90 šoférů nákladních aut na jinou práci. Nikdo nechce slyšet jeho argumenty. Nedaří se mu ani v soukromí, když se pohádá s Michalou a na světě je první manželská hádka. Michala čelí první stížnosti na její práci učitelky ze strany rodičů. Sekretářka Zdena přijímá Prokopovo pozvání.

6/13     Šachy
Soudruh předseda Pláteník je členem skupiny, která je přijata prezidentem ČSR na Hradě. V chemičce pak Pláteník informuje o výstupech z jednání ÚV KSČ a zaměstnance při té příležitosti ujišťuje, že bude za navrácení Hanycha do funkce ředitele dál bojovat. Michala se ve škole dostává do sporu s rodiči Bernáškovými. Ti jdou za ředitelem a stěžují si. Vzápětí se Michale omlouvají. Reagují tak jen proto, že je dcerou tajemníka.

7/13     Důvěra
Chemička má nového vedoucího oddělení organizace práce, Ing. Štěpána. Je jmenován ONV a Pláteník mu navrch přidává funkci zástupce ekonomického náměstka Melichara. Má být pro stranu něco jako hlídací pes. Jenže vedení chemičky ho drží od všeho důležitého. Okresní výbor žije skandálem. Veřejná bezpečnost zatkla Romana Kazdu, syna vedoucí ideologického oddělení Věry Kazdové, za valutové machinace.

8/13     Nabídka
Na Aktivu pracovníků v zemědělství uspějí teze zpracované Karolínou Sukovou. Krátce na to žádá její šéf, soudruh Meduna, o uvolnění z funkce. Uvědomuje si, že proti mladé kolegyni nemá šanci. Za pravou rukou Pláteníka, tajemníkem Ing. Vejříkem, přichází koncernový ředitel Eliášek se zajímavou nabídkou. Chce, aby se stal jeho ekonomickým náměstkem. Eliášek tak chce zahladit problémy, které vyplouvají na povrch.

9/13     Rozhovor
Jan Belšan dál obhajuje svůj dopravní projekt a míří s ním na vyšší místa, jde za ekonomickým ředitelem chemičky Melicharem. Ten mu sděluje, že projekt realizovat budou. Jenže jen co Jan zavře za sebou dveře, Melichar otevřeně říká, že v tom vidí cestu, jak si zachovat svůj post a projekt stejně dá k ledu. Koncernový ředitel chemičky Eliášek čelí obvinění z braní úplatku.

10/13     Rozchod
V podniku končí ekonomický náměstek Melichar, který Janovi při té příležitosti říká, že je zajímavý jen jako zeť okresního tajemníka. Je to další důvod k hádce s Michalou, korunovaný sporem o víkendový výjezd do myslivny. Jan jet odmítá a Michala i její matka na něj naléhají. Jan řeší situaci radikálně - odchází z bytu i od Michaly. Pláteníkovi vysvětluje své pohnutí - chce být sám za sebe a ne jen jeho stínem, ten ho chápe.

11/13     Nebezpečí
Pláteníkovi se nemohou vyrovnat s tím, že Jan od nich odešel. Lída Pláteníková tlačí na svého manžela, aby pro návrat Jana něco podnikl. Michala to otci zakazuje a nakonec se odhodlá k tomu, aby za Janem zašla sama. Dávají si druhou šanci. Karel Prokop synovi oznamuje, že přijme nabídku k vydání knihy. Je to jeho sen a chce být šťastný. Ivan mu to vyčítá a po hádce odchází z domu, stěhuje se ke Zdeně.

12/13     Řeka
Pláteník má problémy kam se podívá, dokonce po okrese kolují zvěsti, že půjde od válu a jako tajemník skončí. Karolína Sluková mu oznamuje, že se zasnoubila s Kořánem a oba mu při té příležitosti vyjadřují svou podporu. Myslivec Kostřica, který při úrazu přišel o nohu, Pláteníkovi radí, aby využil každou chvíli, kterou má. Bývalý ředitel Hanych Pláteníka navštíví u něj doma - žádá ho, aby si kvůli němu nepřidělával problémy.

13/13     Setkání
Pláteník se zasadí o to, aby jeho invalidní kamarád Kostřica dostal speciálně upravené auto a mohl dál pracovat jako myslivec. Vypořádá se i s Vejříkem - přestože je jeho jednáním zklamán, nabízí mu místo vedoucího oddělení dopravy a Vejřík přijímá. Odchází také sekretářka Jiřina Kumbálová, která žádá o přeložení do chemičky, kde si chce najít manžela. Michala oznamuje rodičům, že je těhotná.

o seriálu    epizody    osoby a obsazení    tvůrčí štáb    fotogalerie    z dobového tisku