titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

hlavní postavy

Anna Holubová, prodavačka
Jiřina Švorcová

Narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích u Hradce Králové. Zemřela 8. srpna 2011 v Praze ve věku 83 let. Měla tři sourozence, starší bratr Václav byl dlouholetým členem činohry Národního divadla. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další. Žila v Chocni, ale po smrti otce se rodina přestěhovala do Prahy, kde si její matka otevřela na Žižkově hospodu. Vyrůstala v katolické rodině, zpívala v kostelním sboru, matka byla silně věřící. Studovala učitelský ústav, ale za války přešla na konzervatoř, ze které se v roce 1946 stala DAMU. V roce 1946 vstoupila do KSČ. Od roku 1941 statovala v Divadle na Vinohradech, po DAMU nastoupila do divadla v Hradci Králové, odkud v roce 1951 přešla do Divadla Čsl. armády dnešního Divadla na Vinohradech, kde byla v angažmá až do roku 1989, kdy nedobrovolně odešla do důchodu. Od roku 1976 byla členkou ÚV KSČ a v roce 1972 byla zvolena předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Ačkoliv divadlo milovala, největší hereckou slávu jí přinesl až televizní Dietlův seriál Žena za pultem.

Žena za pultem po 30 letech

Od natočení seriálu Žena za pultem uplyne v roce 2007 přesně 30 let. Herečka Jiřina Švorcová je dnes penzistkou, která pravidelně recituje revoluční básně na mítíncích KSČM. V rozlehlém bytě v pražské vile, která svou velikostí připomíná činžák, žije sama - jen s malým pudlíkem. Na stěnách má obrazy od svého manžela Vladimíra Šolty a ve vitrínách v pokojích plno sošek a stovky knih. Sama dobře ví, že role Anny Holubové ji zapsala do povědomí veřejnosti nejvíce.

Pro deník Blesk svého času v rozhovoru uvedla, že do pokračování Ženy za pultem po třiceti letech by určitě nešla. „Ani náhodou! To by byla ta největší blbost! Vždycky, když se v něčem dobrém pokračuje, tak to dopadne špatně. To by bylo něco jako Rodinný pouta - chraň mě pánbůh!“. Postěžovala si také, že v současné době chybí českému seriálovému umění zdatní scénaristé. Připouští, že poptávka po Ženě za pultem „... po letech“ by možná byla ... „Ale to by ještě mezi námi musel být Dietl!,“ který by ji dokázal s úspěchem napsat. A co slavná postelová scéna z Ženy za pultem, kterou sehrála s Petrem Haničincem? „Dietl byl skvělý scenárista, ale milostný dialog napsat neuměl. Tak jsme ho s Petrem Haničincem sami přepsali, s Dietlovým svolením.“ Po letech také připouští, že na dobu, ve které seriál vznikl, byla zmiňovaná postelová scéna docela choulostivá ... „Hm, řekla bych, že je tam toho vidět až zbytečně moc,“ konstatuje s úsměvem Jiřina Švorcová, která už pro mnohé zůstane navždy Annou z lahůdek.

Jiřina Švorcová o své roli v Ženě za pultem
Kostýmy Jiřiny Švorcové v seriálu
Rozhovory s Jiřinou Švorcovou
Jiřina Švorcová zemřela, příběh legendární Ženy za pultem skončil


Karel Brož, přítel Anny
Petr Haničinec

Petr Haničinec se narodil 15. září 1930. Ve věku 77 let podlehl rakovině. Stalo se tak 7. listopadu roku 2007. Po absolutoriu DAMU hrál Petr Haničinec v Pardubicích (1953-56), v Divadle S. K. Neumanna (1956-62) a od roku 1962 je členem Divadla na Vinohradech v Praze. Charakterní herec s bohatým realistickým výrazovým rejstříkem od robustního projevu až po překvapivě ztišené, sebezpytující polohy. Vytvořil desítky rolí v současném i klasickém divadelním repertoáru (Mefisto, Goethe: Faust; Tětěrev, Gorkij: Měšťáci). Současně byl zaměstnávaným představitelem postav vojáků, stranických funkcionářů, dělnických ředitelů, kriminalistů a podobných kladných reprezentantů socialistické společnosti v různých filmových žánrech (Tenkrát o vánocích, Kronika žhavého léta, Kam nikdo nesmí). Často hrál v televizi (spolu s kolegy z "televizního" Vinohradského divadla) většinou kladné typy v seriálech normalizační dramaturgie 70. a 80. let (Žena za pultem, Dobrá voda, Cirkus Humberto); výjimkou byla postava kolaboranta a poté typického stranického aparátníka v posledním Dietlově seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Bohatá byla jeho spolupráce s rozhlasem a dabingem. Jeho první ženou byla Štěpánka Haničincová, jejíž dětské televizní pořady vyplňovaly televizní obrazovku téměř 40 let (1953-90).

Petr Haničinec o Ženě za pultem

"Sledoval jsem letité váhání televizí, zda vysílat, či nevysílat. Hlavním důvodem byla určitě osobnost Jiřiny Švorcové. Nikdo si s ní nechtěl "polepit" svůj mravní profil. Ale ona byla výborná herečka a při natáčení velká profesionálka. Na seriál vzpomínám tak, že to pro mě byla dobře odvedená práce na dietlovském seriálu o obyčejných lidech, za kterou se snad nemusím stydět. Role nebyla těžká. Každý se mě ptá na tu postelovou scénu. Pohoda! I když nejsem puritán, dnešní polopornografické scény by tenkrát pro nás byly naprosto nepřijatelné. A kvůli Ženě za pultem jsem byl dokonce soudně žalován. Někdo přiopilý mi tehdy, když se seriál vysílal, volal a ptal se, zda se vezmeme. Řekl jsem, že se už nikdy neuvidíme, že jedu do ciziny stavět mosty. Tu osobu to tak vzalo, že když se potom dozvěděla o mé lži, podala na mě žalobu pro narušování socialistického soužití," uvedl Petr Haničinec.

Petr Haničinec, seriálový Karel Brož, navždy odešel
publikováno 7. listopadu 2007

o seriálu    epizody    osoby a obsazení    tvůrčí štáb    fotogalerie    z dobového tisku