titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Václav Nekvapil: Přeji nové knize o Jiřině Švorcové, aby nezapadla

Herečka a politička Jiřina Švorcová brala knihu „Jiřina Švorcová osobně“ jako své malé vítězství. Byla hrdá na to, že se povedla a lidé o ni měli zájem. Letos na podzim vyjde u vydavatelství XYZ pokračování knihy, bohužel už bez intenzivní spolupráce paní Jiřiny. Můžeme se mimo jiné těšit na exkluzivní fotografie z posledních zhruba tří let života legendární Ženy za pultem, které vytvořil fotograf Václav Nekvapil. V exkluzivním rozhovoru mluví spoluautor chystané knihy nejen o nich.

Kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem roku 2011. Díky ní se herečka vrátila opět na výsluní zájmu ...
Měla z toho radost. Myslím, že podvědomě cítila, že kniha Jiřina Švorcová osobně je jejím posledním osobním a veřejným počinem a i určitým „vkladem společnosti“. K práci na knize přistupovala zodpovědně a otevřeně, neschovávala se za slovíčka, nebo prázdné fráze. V jistém ohledu to byla taková pěkná názorová bilance člověka na konci života. Otevřená.

Jak reagovala, když knihu viděla poprvé?
Když viděla vytištěnou knihu poprvé, měla z ní radost jako malé dítě z obrovského plyšového medvěda. Nikdy si od toho nápadu s knížkou moc neslibovala a nebyla to od ní jen póza. Věděla, že její osoba vzbuzuje kontroverze a rozdílné názory, byla spíše smířená s tím, že kniha nevyjde, případně že vyjde v takové podobě, která se jí nebude líbit – že to poslední co tu po ní zůstane bude paskvil. Ale to se nestalo a ona byla na knížku patřičně hrdá. Byla hrdá, že se to podařilo. Bylo to takové malé osobní vítězství více jak osmdesátileté důchodkyně.

Těšil ji zájem o knihu, o autogramiády …?
Na Jiřině Švorcové bylo vidět, že ji zájem o knihu těší, ale zároveň, že se zájmem umí pracovat. Že ji jen tak něco nepřekvapí a nelekala se zástupů lidí a gratulantů. Pochvaly a gratulace přijímala s úsměvem zkušené profesionálky, která ví, jak se zájmem okolí naložit. Tohle jsou věci, které člověk pozná právě, pokud se setká se slavnými lidmi. Vědí jak se mají tvářit, vědí co mají komu říkat a také vědí jak dlouho má co trvat. Vědí že je potřeba se do objektivů smát, s lidmi prohodit pár slov, ale nezakecat se a tak podobně. To je to, čemu se v šoubyznysu říká profesionalita a je to přesně to, co Jiřina Švorcová nezapomněla.

Kniha s paní Švorcovou nebyla Vaše první věnovaná celebritám. Přesto - byla v něčem jiná z vašeho pohledu?
Asi tím, že na ní intenzivně spolupracovala.

Kdy naposledy jste fotil paní Jiřinu a za jakých okolností to bylo?
Krátce předtím, než nastoupila do nemocnice, ze které se už domů nevrátila.

Spolupracujete i na nové knize Tajemství Jiřiny Švorcové?
Ano, vyjde 29. listopadu 2011 a jmenovat se bude jinak... :o)

Na jaké fotografie se můžeme těšit v této novinkové knize?
Bude to průřez souborem fotografií za poslední asi tři roky, co jsem ji fotil ...

Podařilo se vám do této novinkové knihy dostat všechny fotografie, které jste chtěl?
Ne, jen pár... Vždyť nejde o kvantitu, ale především o kvalitu ...

Za knihu „Jiřina Švorcová osobně“ jste spolu s Mirkem Graclíkem dostali cenu Egona Ervína Kische. Co to pro vás znamená?
Je to především pracovní úspěch celé naší autorské trojice. Toto ocenění osobně vnímám jako prestižní oborové uznání, které smetlo všechny malicherné útoky, které kniha musela po svém vydání strpět. Samozřejmě že v ní jsou drobné nedostatky, či chyby, bylo by bláhové tvrdit, že ne, ale toto ocenění dokazuje, že jsou tak nicotné a v určitých pseudo-intelektuálských kruzích tak zveličené, že nemají žádnou váhu. Klubu autorů literatury faktu (KALF), který toto ocenění každoročně uděluje, se svým rozhodnutím podařilo nestranně ohodnotit přínos, který tato kniha soudobé české literatuře přináší. Výbor KALFu zároveň projevil i určitý druh odvahy, že ocenil takové dílo, jehož mediální i společenský ohlas byl přinejmenším dvojjaký. A i to je s cenou E. E. Kische spojeno, právě ona demokratičnost a svoboda projevu napříč společností. Jedna strana knihu odsuzuje, druhá strana ji vítá, pak je tu skupina odpůrců Jiřina Švorcové, které kontruje skupina příznivců ... Právě tato svobodná výměna názorů, tento informační pohyb je něco, co si zasluhuje pozornost. A mě těší, že tento pohyb vyvolala právě naše společná kniha a že si vysloužila i takto prestižní ocenění.

Jaký je Váš názor na to, že přes 20 let od listopadu 89 je paní Jiřina víceméně trezorovou herečkou a třeba Česká televize snímky, ve kterých hraje větší role, vůbec nevysílá … ?
Abych byl upřímný, tak na jednu stranu je mi to celkem jedno, protože jak jsem již odpověděl, Jiřina Švorcová mě jako herečka naprosto minula a o jejich hereckých výkonech mám rezervované mínění, ale na stranu druhou mne silně irituje ten princip. Toho, že se nebudou pouštět filmy a inscenace na veřejnoprávní televizi s někým, kdo se zrovna teď nehodí kvůli své politické angažovanosti v minulosti. O to víc mě tento přístup štve, že v České televizi dodnes sedí lidé, kteří v ní pracovali i před listopadem 89 a dnes jsou papežštější než papež. Je to pokrytectví.

Letos na podzim vyjde Vaše nová kniha o Jiřině Švorcové. Jaký ohlas očekáváte a jaký byste jí přál?
Tak jako vše okolo paní Švorcové, takže rozporuplný. Přál bych ji spoustu spokojených čtenářů a aby v tom kvantu knížek, které každý týden vycházejí, nezapadla.

Na jakých dalších knihách momentálně pracujete? Nač se můžeme od Vás třeba v příštím roce těšit?
Nápadů je hodně, ale konkrétního nic neprozradím, protože dnes se kradou i nápady. Mé fotografie se nyní objevují v knihách Mirka Graclíka Hvězdy popu, které jsme milovali. První vychází po 20. listopadu a druhá okolo 20. ledna 2012 a prodávat se budou nejen v knihkupectvích, ale i v trafikách, tak jsem zvědavý jaký budou mít úspěch. Budou to totiž 200 stránkové paperbacky a v každém bude sedm příběhů zpěváků 70. a 80. let. Snad čtenáře osloví příznivá cena – pouhých 99 korun.

Děkuji za rozhovor a přeji vše dobré.

ROZHOVORY s Václavem Nekvapilem o herečce Jiřině Švorcové
Václav Nekvapil, dvorní fotograf Jiřiny Švorcové: Stálo to za to!
Paní Švorcová mi odpustila starou babičku, přiznává Václav Nekvapil
Václav Nekvapil: Přeji nové knize o Jiřině Švorcové, aby nezapadla

Foto: Herečka Jiřina Švorcová s knihou "Jiřina Švorcová osobně". Snímek na titulní stránce rozhovorového životopisu i tento pořídil fotograf Václav Nekvapil, www.dobrafotka.cz.