titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 11. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

Píšu pokračování knihy Jiřiny Švorcové, asi ji nazvu Tajemství, prozradil spisovatel Miroslav Graclík

Fanoušci herečky Jiřiny Švorcové a seriálu Žena za pultem dostanou pod stromeček dárek. Spisovatel Miroslav Graclík píše druhý díl knihy věnovaný herečce Jiřině Švorcové. Legendární „Žena za pultem“ se měla na knize, stejně jako v prvním případě, intenzivně autorsky spolupodílet, bohužel už to nestihla a ve věku 83 let letos v srpnu zemřela. V rozhovoru pro náš portál Mirek Graclík odhaluje „Tajemství“ chystané knihy, která vyjde v prosinci 2011.

Vešlo se všechno do knihy „Jiřina Švorcová osobně“? Co se třeba nevešlo? Plánujete případně nějakou další knihu o paní Jiřině?
Nevešla se spousta věcí. Druhou knihu o Jiřině Švorcové právě nyní dopisuji a měla by vyjít před Vánocemi. Psát druhý díl čehokoliv je velmi ošemetné a složité, protože se nikdy nevyhnete srovnávání s prvním dílem a kritice o »nastavované kaši«. Platí to u filmu, stejně jako u knih. Abych předešel tomuto srovnání, rozhodl jsem se druhou knížku o Jiřině Švorcové pojmout úplně jinak, než byla ta první.

V čem bude jiná?
Kniha Jiřina Švorcová osobně byla velkou rozhovorovou knihou, která chronologicky probírala celý její život a jako bonus přinesla i názory kolegů na kdysi populární herečku a ukázky z její korespondence. Tato druhá kniha s pracovním názvem Tajemství Jiřiny Švorcové by měla sloužit jako doplněk a bonus k naší první knize, který potěší především její fanoušky. Zároveň ale přináší i celistvý pohled na její život, hereckou i politickou kariéru.

Dočteme si v ní již známá fakta nebo nabídnete i dosud nepublikované materiály?
Samozřejmě, že v ní najdete některé informace, které se již objevily v knize první, protože jsem do ní zařadil přepis dvojalba AudioVzpomínky, které jsem s paní Švorcovou připravil. Obsahovat bude také kompletní přepis obsáhlejšího rozhovoru, jenž jsem s ní vedl pro dokument Tajemství Jiřiny Švorcové. V tomto dokumentu hovořili i někteří kolegové, kteří s ní natáčeli legendární seriál Žena za pultem a ani přepisy jejich rozhovorů v této knize nebudou chybět. Dokument měl totiž pouhých dvacet minut a my natočili tři hodiny rozhovorů.

Vím o vás, že máte stovky výstřižků a scanů různých dobových materiálů o Jiřině Švorcové. Objeví se část z nich v chystané knize?
Při přípravě první knihy se podařilo nashromáždit velké množství dokumentů, novinových a časopisových článků, rozhovorů i proslovů, které se koncepčně do knihy nehodily. Vzhledem k velkému zájmu čtenářů o první knihu i téma komunismu jsem se rozhodl je zveřejnit nyní a pokud možno je co nejvíce rozšířit. Dokumenty, výstřižky či fotografie jsou unikátním svědectvím doby a otisku minulosti.

Můžeme se tedy těšit na opravdová překvapení …
Mnohé z materiálů jsou raritní a byla by škoda je nezachovat pro budoucí pokolení. V knize tak budou nejen dobové rozhovory s Jiřinou Švorcovou, které poskytla do roku 1989, ale i recenze divadelních her, jenž byly v její kariéře stěžejní a nechybí ani několik jejích politických projevů a zamyšlení. Další kapitolu tvoří materiály o Chartě ´77 a především o takzvané Antichartě včetně proslovu, který paní Švorcová přečetla na památném setkání naší kulturní fronty v Národním divadle a kompletní seznam signatářů Anticharty, jenž přinášelo na pokračování Rudé právo. To vše jsem doplnil o vyjádření umělců, která na téma Anticharta řekli po listopadu 1989.

Kniha „Tajemství Jiřiny Švorcové“ bude specifická i v tom, že se v ní chcete věnovat také jejímu bratrovi, mám pravdu?
O bratrovi paní Švorcové, herci Václavu Švorcovi, se toho ví velmi málo, přestože hrál desítky let v Národním divadle. Pro většinu lidí byl jen bratrem Jiřiny Švorcové. Rozhodl jsem se to změnit a v knize má obsáhlou kapitolu, která přináší nejen ukázky ze starých rozhovorů s ním, ale i bilanční rozhovor, jenž mi poskytl pouze pro tuto knihu. Dvaadevadesátiletý Václav Švorc totiž s médii už přes dvacet let nekomunikuje. Kniha rovněž mapuje poslední rok života paní Švorcové, kdy se po letech dostala na výsluní zájmu médií.

Věříte v podobný úspěch jaký zaznamenala první Vaše kniha s Jiřinou Švorcovou? Přeci jen, hlavní hrdinka už bohužel není mezi námi.
Pozitivní ohlas a velký zájem, který vyvolala první kniha, se již překonat nepodaří, ale tyto zápisky by neměly zůstat zapomenuty. Původním záměrem bylo, aby v knize hovořila a vše komentovala sama paní Švorcová a zodpověděla další svá tajemství a určitě by se dostalo i na otázky, které se po vydání naší první knihy rojily jako houby po dešti. Bohužel, její velmi vážný zdravotní stav, který si vyžádal tříměsíční hospitalizace v nemocnici a poté v Léčebně dlouhodobě nemocných, kde byla v umělém spánku napojena na přístroje, neumožnil nejen toto interview a vzpomínání uskutečnit.

Věřil jste, že se její stav zlepší?
Ano, doufal jsem. Že se uzdraví a já se s ní budu zase setkávat a povídat si. A třeba tak ještě vznikne základ pro knihu třetí. Bohužel, už se tak nestane. Při dopisování druhé knihy, v pondělí 8. srpna 2011, Jiřina Švorcová zemřela. Odešla velká herečka a především upřímný a charakterově pevný člověk, který na rozdíl od mnoha jejích kolegů, nikdy neměnil kabáty a zůstal věrný svým ideálům.

Knihu ale věřím dokončíte. Kdy se na ni můžeme těšit?
Paní Jiřina odešla do hereckého nebe. Zůstal mi kompilát střípků, poznámek a anotací, který je vzhledem ke své historicko-faktografické hodnotě natolik cenný, že by bylo velkou chybou, kdyby zůstal ležet v šuplíku. Soubor těchto poznatků vyjde knižně letos před Vánoci a snad čtenářům zostří pohled na osobu Jiřiny Švorcové a dobu, kterou prožila. A nejen ona.

Poslední novoročenka Jiřiny Švorcové a autorů její knihy. * Jiřina na titulní straně dobového časopisu. * S bratrem Václavem Švorcem v divadelní hře - mimochodem je to hereččin poslední divadelní plakát vůbec. * Nahoře v textu - dobové články o Jiřině Švorcové. (Vše ze sbírky Mirka Graclíka). Mirku, děkujeme za cenný dobový materiál!

Rozhovory s Mirkem Graclíkem o herečce Jiřině Švorcové
Miroslav Graclík udělal Jiřinu Švorcovou na sklonku života šťastnou
Slyšeli jsme na sebe a věřili si, říká o Jiřině spisovatel Miroslav Graclík
Miroslav Graclík: Jiřinu Švorcovou těšilo, že ji má kamera i po letech stále ráda
Píšu pokračování knihy Jiřiny Švorcové, asi ji nazvu Tajemství, prozradil Mirek Graclík

kdo je MIROSLAV GRACLÍK
Miroslav Graclík se narodil v roce 1967. V jeho profesním rejstříku se objevuje spisovatel, producent, publicista, novinář, dramatik. Vyprodukoval přes sto alb od hereckých portrétů, přes taneční muziku až po pohádky, které i dramatizoval. V roce 2009 začal úzce spolupracovat s herečkou Jiřinou Švorcovou, která díky němu prožila velký comeback. Jejich kniha „Jiřina Švorcová osobně“ se stala bestsellerem sezóny roku 2010.

zdroj: vlastní zpráva (luk)
vyrobeno ve spolupráci s Miroslavem Graclíkem, www.graclik.cz